Pes je kamarád a spolupracovník, ne vaše dítě ani stroj na peníze.

Antonín

Už dlouho mě tohle téma drásá. A denně mě překvapuje, jak jsou lidi blbý. Ono se to nedá soudit tak jednoduše, samozřejmě. Někdo je jen neinformovanej ňouma a stačí ho trknout. Ovšem dechberoucí a děsivý je fakt, že existuje doočíbijící počet lidí, co jsou hloupý a bezohledný zmrdi, který si stojí za svým za každou cenu, i když situace v ČR je ohledně psů naprosto bolestná a oni k tomu ve velkém přispívají. Oni jsou totiž ty zmrdi. Sobecký blbečci s IQ mínus pade. Jinak to prostě nejni možný.

A už jsem zase vytočená. Tohle nebude ňuňu článek prostě.

Ne že by osvětových článků nebylo víc než dost. Vlastně jich asi není dost. Nebo je tady prostě tolik zabedněnejch lidí že je to beznadějný. Nebo ne?

Nevím, jestli se mi to jen zdá, ale plný pytle lidí si pletou základní pojmy. Zlatíčka, PP opravdu není Petpas. Prostě není. PP je průkaz původu. V podstatě rodokmen, kde si můžete zjistit předky štěněte několik generací dozadu. Aby štěňata měla PP, musí být oba rodiče uchovněni. Po takových rodičích mají PP úplně všechna štěňata. Je ÚPLNĚ jedno, kolikáté se štěně narodí, jestli má pět nohou, nebo místo očí pingpongáče. PP je jeho rodokmen. Nezajišťuje však jeho chovnost – pro tu musí opět splnit podmínky, které se v rámci různosti/zaměření plemen liší.

Zevrubnější  informace a co takové uchovnění může obnášet si přečtěte třeba ZDE

Hotovo? Nuže…co vlastně znamená „bez PP„? A jak je možné, že je plná prdel inzerátů se štěňátky bPP ale po PP rodičích? To je úplně jednoduchý. Množkař buď pěkně kecá a jeden, nebo oba rodiče PP vůbec nemají. Vlastně to ani z daleka nemusí být avizovaná rasa. Nebo že sice množí na psech sPP, ale neuchovněných. Jak jste se mohli dočíst v odkaze, už tohle může být průser. Buď se totiž čurin množkař s uchovněním vůbec neobtěžoval (např. důležitá zdravotní vyšetření), nebo hůř, psi jsou neuchovnění kvůli exteriérovým nebo zdravotních vadám/rizikům. Stačí? Nemyslíte že to je tak trochu problém a že by se to nemělo dělat?

Že vám místo avizovaného plemene vyroste vořech, to je „povrchní problém“ – pro mnohé to však může být opravdu zklamání, oprávněně. Když je ale váš pejsek vážně nemocný, má vývojové nebo zděděné behaviorální vady, tak už to neni povrchní věc. To už je skutečné trápení.

Lze jen těžko s jistotou tvrdit, že PP psovi zaručuje pevné zdraví, nikdy mu nic nebude a pokud možno přežije vás i vaše děti a vnoučata. Ale..

Chov s PP pod vedením zodpovědných chovatelů dává důraz na exteriér a povahu odpovídající plemeni a samozřejmě předcházení geneticky podmíněných onemocnění. Skoro vždy jde o lidi co nemají jen vášeň pro psy jako takové, ale to svoje určité plemeno. Mají přehled v genetice, tráví mnoho času a mnohdy i investují nemalé peníze při výběru ideálního „spojení“.

Kdežto množkařům bPP je tohle všechno naprosto u prdele, páč rejžujou LOVE.

Bohužel ani PP a registrovaná chovatelská stanice nemusí vždy zaručovat zodpovědného chovatele – jsou případy řádně registrovaných stanic, kde jsou např. zatajované vrhy, apd. a někteří vychcaní množkaři se zase vydávají za existující registrované chovky – prostě používají jejich název, nebo PP jednoduše falšují. Buďte tedy vždy obezřetní. Svině jsou všude a chovatelské kluby nemusí zvládat vše ohlídat a výjimečně jsou dokonce laxní i přes upozornění na „podezřelého“ chovatele. Mimo to, zákon je na množky prostě mnohdy krátký a vesele, nezodpovědně a ve velkém množit není proti zákonu.

Navíc, lidé se začínají zajímat a vzdělávat, což nejde množkám do krámu. Vymýšlejí čím dál rafinovanější finty. Jsou to prostě kurvy, co přišly na to, že ve štěňatech je velkej byznys. Mnohem větší a propletenější, než si možná myslíte.

A prosím, opravdu, opravdu nevěřte tomu, že PP se dá vystavit zpětně na základě nějaké zkoušky. To si ňoumové pravděpodobně trochu pletou s uchovněním. S PP se pes rodí. Pes bez PP je prostě vořech. Že vypadá jako Bordera vám fakt nepomůže. Pokud toužíte po určitém plemeni, kupte si psa s PP od ověřeného chovatele, nebo třeba prohledejte útulky – nepodporujte množky ani z lítosti nad zanedbanými štěňaty. Podpoříte tak akorát kurvu nechutnou a dále posílíte poptávku. A na tu se vždy odpovídá nabídkou a dalšími vrhy, pořád do kola, dokud fena nezkolabuje vyčerpáním. Zaručeně čistokrevní psi bPP jsou prakticky bez výjimky vořeši, často právě z množírny. Myslíte snad že Čivava může mít 6 – 10Kg? Že Argentinská doga může mít hnědej, žíhanej flek přes půl hlavy?

A mrkněte na tyhle „čistokrevné bPP Labradorky…“

zdroj: Hlody obchodníků a množitelů
zdroj: Hlody obchodníků a množitelů

A ještě pěkná příhoda…přímo neuvěřitelná. Fakt, já tomu asi nevěřim. KOČKOPES prostě.

zdroj: http://catwithoutwork.blog.cz/1603/boj-proti-mnozirnam
zdroj: http://catwithoutwork.blog.cz/1603/boj-proti-mnozirnam

Proto je opravdu důležitá ta permanentní osvěta. Lidi prostě uvěří fakt všemu…


Velmi rozšířeným a opravdu škodlivým mýtem je to, že fena by měla mít jednou za život štěňata. JE TO BLBOST. Fena opravdu jednou za život štěňata mít nemusí. Pravda je taková, že ani prababičky vlčice nerodily štěňata všechny, takže tvrzení o potřebnosti zabřeznout kvůli lepšímu zdraví je blábol. Štěňata plodí pouze alfasamice. A neplatí to jen pro vlky, platí to pro většinu „smečkových“ zvířat, ať to jsou Hyeny nebo Surikaty. Zbytečné připouštění feny za prvé – nevyřeší falešnou březost, za druhé – není prevencí rakoviny. Falešná březost je právě k tomu, aby ostatní samice byly ochotné pomáhat alfasamici s péčí o štěňata, nic víc v tom není. Inzeráty dementů shánějících se po nápadnících a nápadnicích, ženiších a nevěstách, milencích a milenkách pro své pejsáčky, jsou přímo úchylné. Stejně úchylné a hloupé, jako jejich autoři.
Milí infantilní a úchylný dementi, pes neni vaše dítě, kterému táhne na pětatřicet a vy máte strach, že se nedočkáte vnoučat. Pes je pes. Pes žije přítomností. Vězte, že vaše fenečka nebude jako stará panna v pelíšku smutně přemítat o tom, že nikdy neměla štěňátka a je jí to moc líto. Jí je to prostě šumák. To jenom vy jste sobecký hajzlové a své uchylně bezohledné choutky svádíte na psa.

Děláte si prdel? Nevěstu? Čistokrevný bPP? Zatím nezkušený milenec? Chocholouška na vás!

zdroj: Hlody obchodníků a množitelů
zdroj: Hlody obchodníků a množitelů

Domácí množení možná tak 10-15 let zpátky ještě nebyl tak velký problém. Teď ale začíná jít do tuhýho. Já taky měla chvíli choutky a toužila jsem po potomcích Antonína. Proč taky ne? Je nádhernej, zdravej (15 let je přeci jen opravdu pěkný věk, zvlášť s jeho obdivuhodnou kondicí). Jenže pak jsem se nad tím zamyslela vážně a došlo mi to. Jo, je to škoda, že po něm nemáme štěňátka (a s jeho historií, bůhví kolik jich všude možně stihnul nadělat, jen o tom nevíme). Jenže ty útulky. Ty narvané útulky a depozita. Ta neuvěřitelná masa psů odložených, vyhozených. Pochytaných a zachráněných z odporných množíren „zaručeně čistokrevných pejsků bPP„…to by nešlo. To by bylo hloupý a zbytečný, nezodpovědný. Holt je nutný se smířit s tím, že další „Toníček“ nebude. A bůh ví jak by skončil, kdybychom si ho tehdy z útulku nevzali. Byl tou dobou odložený už podruhé.

Vánoce

Ať množkaři byznysmeni nebo pitomci domácí, ti všichni jen přilévají olej do ohně. A vězte, že ač se o tom nemluví, i zdraví psi se často zbytečně utrácejí. Není kam s nima. Všude je plno. Nejsou prachy na nic. Průser jako kráva a zhoršuje se to.

Je srdcervoucí se hádat s takovejma vydlabanejma šmejdama. Víte vůbec čeho jsou schopní? Schválně připustit fenu, protože „hodně trpěla na nožičky, tak aby se vrátila investice za veterináře„….to je ta jejich logika. Imbecilních zmrdů. Naše „zaručeně čistokrevná bPP fenečka“ má vrozené a vážné problémy s nohama, tak ji ještě namnožíme, ať vadu (pravděpodobně i dost bolestivou) může předat dál, další generaci „čistokrevných bPP pejsků“ a ještě na tom utržíme nějaký love. O této kauze jste možná slyšeli…

A myslíte že se snad praští do čela a řeknou si „jé, já jsem ale kretén zasranej, měl/a jsme se více informovat a vytáhnout si mozek z prdele včas„. Nene. Oni se hádají, protože to co dělají je přece naprosto v pořádku. Není.

Abych to miláčci uvedla na pravou míru, ač je neslušné a nemožné mluvit za všechny:

My si nemyslíme, že psi s Průkazem původu jsou něco víc, než psi bPP. My si myslíme, že my jsme víc než vy, protože VY jste bezohledný sráči, velmi velkou měrou se podílející na žalostném stavu přeplněných útulků a depozit, které přímo praskají ve šveh. Nesmějeme se voříškům. Smějeme se VÁM, že jste tak pitomý a hloupý a zabedněný, a věříte tomu, že máte čistokrevného psa a nenecháte si to vymluvit (často i přes naprosto kulervoucí indície).

Ale jsou i horší verze, třeba naprosto neskrývaná pýcha „Mám psa bPP, protože nechci podporovat PP množky„…no, tak to potěš prdel.

Na závěr, taky něco „vtipnýho„. My se totiž tímhle bavíme, i když vy to myslíte vážně…

Prosimvás, merlot je odrůda vína, ne zbarvení. Merlin je bájný čaroděj, ne zbarvení. To co máte na mysli, je pravděpodobně merle. To je teď bohužel velmi populární a neodborné křížení s tímhle zbarvením může mít opravdu tragické následky pro štěňata.

To je množkařům u prdele, páč merlot/merlin teď přece frčí, penízky se pohrnou.

A pidbull je co? Nebo ček russel? Nějaký nový odrůdy?

To neni jen slovíčkaření, vážení. To je jen jasný důkaz, že jste tak zabedněný, že ani nevíte, jak se vámi avizované plemeno nazývá. Že jste až tak líný, že je vám to až tak u prdele, co děláte. Sráči.

Já zbožňuju voříšky. Ale je jich víc než dostatek. Nemusíme se o ně bát. Voříšci budou vždycky.

tonda

Vytáhněte si tedy moji milí mozky z prdelí a vkročme spolu do dalšího dne s čistou a informovanou hlavou, bez touhy rejžovat na nebohých fenách. Je to totiž na hovno.

Pac & Pěstí Metteorwa

Mohlo by se vám také líbit...

One thought on “Pes je kamarád a spolupracovník, ne vaše dítě ani stroj na peníze.

  • izchen

   25 března, 2016 at 8:03am

   Souhlas za celou rodinu i nase hafany ;-), a taky za vsechny nase zvireci kamarady 🙂

  • Hana

   26 února, 2017 at 2:26am

   Nejsem žádná množka ani množky nepodporuji,v mnohém s vámi souhlasím,ale bohužel ve všem pravdu nemáte.Já osobně mám 2 feny s prokázaným původem,po chovných rodičích ,bez jakékoliv vady a jsou bez PP -bohužel.Chovatelka i já jako majitelka jsme o PP bojovali,ale marně.Stačí aby chovatel naštval někoho v klubu a je vymalováno -ČMKU není partnerem chovatele ale klubu a klub nemá nadřízený orgán,jen servisní organizaci a tou je ČMKU.Takže bludný kruh a podpora bezpapíráků !!!To je super ne ?Takže čistokrevní bezpapíráci s prokázaným původem opravdu existují -bohužel. Samozřejmě vše mohu doložit .

   • Yva

    27 dubna, 2017 at 9:26am

    Zdravím. Vůbec nechci nikoho naštvat, ale pokud si pořídím psí mimino po rodičích s PP, pak a) jsou ti rodiče uchovnění a splnili všechny podmínky a k pejskovi mi do 10 – 15 dní přijdou papíry nebo b) mají rodiče PP, ale nebyli uchovněni (a pak je fuk, jestli pro lenost majitele nebo pro vylučující vadu) a asi díky, nechci. Hlavně by pak na nich nemělo být chováno. Říkám to špatně?

 1. Bludička

  23 března, 2016 at 7:34pm

  Tvůj Antonín je tak boží a je to přesně to, co na voříšcích miluju. Každý je originál. Jsem ráda, že jsem až do nedávna mohla trávit svůj čas po boku skvělého přítele a kamaráda, který byl voříšek jak vyšitý. Byl osobnost a žádný už nikdy nebude takový jako on. I když mám doma ještě další dva hafany. Jednoho „vořecha“ skoro pudla (jo zní to hnusně, ale stejně je to voříšek) a jednoho psa s PP, chtěla bych si do útulku za nějakou dobu zajet pro dalšího kamaráda. Voříška. Pokud možno s podobně složitou povahou a pracovat na něm. Ach, zachránění útulkáčci jsou nejlepší.
  Co se týká problematiky psů bPP, tu sleduji už opravdu dlouhou dobu a člověk se nestačí divit, co jsou množitelé ochotni napsat do popisu rodičů. Prý se teď dokonce začali krást průkazy původů psům, kterým opravdu patří a proto je lepší je nikde veřejně nevystavovat. Množkaři je předkládají potencionálním zájemcům o jejich bPP štěně a tváří se, že mají psy s PP, aby prodali štěňata. A lidi jsou tak hloupí, opravdu převelice, že si ani nevšimnou, že daný průkaz je pro Bernského salašnického psa a oni si kupují například „jakože jack russela“. Svět jde opravdu hodně do sraček a ani snaha útulků a organizací nejspíš nikdy nepřebije množitele. I ten zákon je na ně krátký. Smutné.

  • Alena

   9 května, 2017 at 9:21pm

   Je to hrozný,ale dnes už se dělá DNA,tak to už se dá zjistit jestli to ten pes opravdu je,ale i veterinář říkal,že ukradnou čip a nacipujou jinýho psa.

 2. Psí magazín

  23 března, 2016 at 7:52pm

  Tleskám a sdílím. Super článek ! Díky za něj 🙂

  Kája

 3. Storycollector

  23 března, 2016 at 8:10pm

  Popravdě jednu dobu jsem uvažovala o tom, jestli by se dalo zorganizovat, že by měl můj Kuba (jorkšír, PP, zdravý až na potíže se zubním kamenem a ke konci mu selhal metabolismus) potomky. Ale nikdy k tomu nedošlo. Mimojiné i proto, že jsme měli rozumného veterináře a ten sice neměl přednášku o množírnách, ale čistě pragmaticky řekl, že než aby si jednou vrznul, ať raději drží celý život celibát. On byl Kuba stejně antrosexuál a jiné fenky ho moc nezajímali.
  Chci říct, že tvoje argumenty jsou rozumné a k věci a jen uvádím další, který se slušného přístupu k mazlíčkům týká také.

  • Author

   Metteorwa

   23 března, 2016 at 8:43pm

   Víc takových veterinářů. Bohužel jsem nejednou četla, že štěňátka doporučil sám veterinář, „ze zdravotních“ důvodů. Pak se není čemu divit, že to lidi šíří, když pan veterinář je přece „odborník“.

   • zuzana .m

    24 března, 2016 at 11:12am

    Děvče,smekám!! nikdo to zatím nenapsal lépe…..děkuji

 4. Cirrat

  23 března, 2016 at 8:26pm

  Tak. Jdu sdílet. Nedávno jsme se o tom bavili, jak se pozná množírna. A koukám, že jsem si pletla pojmy PP a uchovnění. Díky za vysvětlení.

  • Author

   Metteorwa

   23 března, 2016 at 8:36pm

   Děkuji moc. Já to právě taky donedávna nevěděla. Některá plemena k uchovnění musí i skládat pracovní zkoušky.

 5. Věra

  23 března, 2016 at 10:02pm

  Krásný článek- kdyby to nebylo tak smutné , kéž by se lidi poučili a každý si adoptoval nějakého oříška z útulku. Hodně lidí říká – na nás už papíry nezbyly – protože jsme byli přespočetní -poslední štěnátko. Bohužel vidím, že si každý koupí štěně bez PP , místo aby zašel pro štěnátko do útulku. Sama mám tři pejsky z útulku – fenečky z množíren – vím, co to udělalo s jejich zdravím a psychikou.

 6. Jana

  23 března, 2016 at 10:27pm

  Tady není čemu tleskat,protože ten kdo píše o mozku v pr…,tak si ho sám zapomněl vyndat,prostě mu musel vypadnout z hlavy,protože jinak by takhle vulgárně tady nepsal,nenapadal lidi …..ono to jde totiž podat i jinou formou…..hmmm ,asi fakt ten mozek máte tam ,kde si myslíte,že ho mají ti ostatní….zamyslete se nad sebou!

  • Author

   Metteorwa

   23 března, 2016 at 10:32pm

   Jinou formou už to bylo napsáno mnohokrát. Už když jsem článek psala, bylo mi jasné že nasraná forma mnoha lidem nebude po chuti, ale nemůžu vyhovět všem.

   • Jsovka

    24 března, 2016 at 11:05am

    Mě tedy forma psaní nevadí.I když ti lidé co množí psy,na to kašlou,ať je to slušné nebo neslušné.

   • Veronika

    30 března, 2016 at 7:54pm

    Přesně, a komu nejvíc tahle forma vadí, je dotčen, protože je jeden z těch tupců nebo jím kdysi byl a teď ho to žere a bere si ta slova osobně. Jedině dobře, vztekejte se, ale na sebe.
    Autorce palec nahoru.

  • Veronika

   24 března, 2016 at 6:56am

   Ta forma je právě super! Proč se taky s lidma srát, že jo….

  • psí komando

   24 března, 2016 at 9:00am

   alealeale…….vy jste nějaká cíťa tam kde nemáte….a co jiného říct o lidech, co způsobují takové utrpení? máte na to slušný výraz -madam? pokud ano -ráda si ho přečtu !!!!! problematika je tady popsána přesně tak -jak má…přesně tak jak si zaslouží…Ono to někdy jinak nejde a okecávat to staročeštinou s pukrletem a políbením ruky -jste snad nečekala u tématu -který -pardon -už sere všechny kromě množitelů…..

  • Linda

   24 března, 2016 at 9:13am

   Ano, souhlasím s Vámi. Formu, kterou tady autor vybral nepovažuji za ideální. Vše se dá napsat i slušnou formou, „svaté“ rozhořčení v mých očích takové vulgarity neomlouvá.

   • Em

    25 března, 2016 at 2:49am

    Někdo by zase nepovažoval za ideální, že se někdo vyjadřuje k článku, aniž by si ho přečetl. On to totiž nepsal žádný autor, ale autorka. Což se může zdát jako banalita, ale tou je i nimrání se v pár peprných slovech místo komentování k jádru pudla.

  • Radka

   24 března, 2016 at 10:11am

   Zásadní dotaz, koupila jste si nebo prodáváte zaručeně „čistokrevného bez PP“?

  • Petra

   24 března, 2016 at 7:32pm

   Jemně a slušně se to píše vsude porad a efekt? Absolutně zadny!!! Tahle forma je super, protoze tohle docte kazdy do konce! Super prace!!!!!!!!

  • Václav

   12 ledna, 2017 at 11:15am

   Je to stylizovaná forma článku. Pokud někdo má problém s touto stylizaci, jak bylo řečeno, tento problém byl popsán mnohokrát a různým způsobem. Podstata věci a problému je popsaná dokonale. Mám 5 psů,všechny vyšetřené na dědičné vady, pately, vadu srdce , máme genetické testy německé laboratoře, psi jsou s PP a uchovnění. Krytí plánujeme a vybíráme a nikdy bychom nekryli jednice bez vyšetření. Přesto mám ještě dva psy u kterých se i přes výběr objevila genetická vada, ty uchovnění nemají. S podobnou kritikou vyjadřování jsem se setkal, když jsem měl hodinový pořad v rozhlase o psech. Lidé se ptali a byli zvídaví, načež jedna paní napsala do diskuze, že mám nespisovnou češtinu. Já nejsem moderátor, já tam byl jako host, pejskař. S konstatováním, že se paní učitelce velmi omlouvám za to, že jsem se vůbec narodil, jsem dotaz odložil. Mám takovou zásadu, pokud mě něco pohoršuje, tak to zkrátka neřeším.

 7. Em

  23 března, 2016 at 10:29pm

  Nasraný články jsou nejlepší, nasírej se častěji 🙂 Kočkopes mi naprosto nejde skrz hlavu! A tahle madam má prosím pěkně volební právo. Ježišikriste… smiluj se nad námi.

 8. Em

  23 března, 2016 at 10:45pm

  Máma má CHS sibiřských koček a PP dostane taky každé kotě, i když nejde do chovu – což je většinou právě kvůli odchylkám od standardu plemene nebo třeba kvůli zálomku na ocásku. A pokud nejde do chovu, pak je podmínkou ve smlouvě kastrace (nebo je máma nechá vykastrovat ještě před jejich odchodem), aby nehrozilo, že se na něm někdo bude chtít finančně hojit. Máma se zároveň hodně snaží udržet s novými majiteli kontakt, dostávat fotky a tak. Ale občas se to taky nepovede. Dřív bylo navíc podmínkou pro uchovnění získání alespoň jednoho schvalujícího titulu na oficiální kočičí výstavě, ale teď jsem zjistila, že to už nově podmínkou není, což je děsná kokotina, která právě hraje do ruky množírnám, a přitom to nemá vůbec žádný smysl. Získat ten titul nebylo vůbec těžké, nešlo o nějakou děsnou soutěž krásy, prostě kočka, která splňovala standard a vypadala zdravě, ho dostala skoro vždycky (pokud neměla zrovna tu smůlu, že toho dne bylo v její kategorii víc koček a některá jiná byla hezčí, ale zase tolik jich u nás není).

  • Author

   Metteorwa

   24 března, 2016 at 5:28pm

   No právě. Ne že by mezi PP chovateli nebyli hajzlové, ale když pak člověk vidí kolik práce s tím chovatel má, ani vyšší částce se divit úplně nemusí. Plavčík např. dlouhodobě touží po Německém ohaři, dlouhodobě jsem sledovala všemožný štěňata v nouzi a o tohle plemeno jsem bohužel nezavadila, tak za měsíc si jedem vyzvednout šťendo s PP. Vtipný je, že oba ti rodiče musí i na výbornou zvládnout pracovní zkoušky, takže ten pán minimálně fenku musel ještě dlouho cvičit a vychovávat, aby zkoušky zvládla tak dobře, aby byla uchovněná. Jenže důležitý taky je, že tohle je primárně plemeno pracovní, většina štěňat odchází do práce k myslivcům a ani neni tak v módě jako Vizsly nebo Výmaráci. A už vůbec neni tak módně zatížený jako malé a „nenáročné“ čivavky a jorkšíři a tak dále. A tam začíná ten průser…

   • Em

    25 března, 2016 at 2:54am

    Máma dává koťata cca za dvanáctku, myslím. Což může znít jako velká částka, ale při ten šílených cifrách, co do nich vráží za očkování, případná léčení čehokoli nebo už jenom ta nejkvalitnější krmiva, to celkem často dopadá tak, že se jí stěží vrátí investice. Někdy platí i kastraci, a při posledním vrhu nám někdo domů zatáhl nějaké breberky, na něž potřebovala kúru asi za pět tisíc dávku. Ale tak o tom to je, ona to nedělá pro prachy, ale prostě proto, že miluje mít byt plný koček 🙂 Já s tím sice až tak nesouhlasím, myslím si, že zvířat, co nemůžou najít domov, je víc než dost, takže když mi fňuká na rameni, že nemůže udat kotě, myslím si o tom něco ne moc pěkného, ale zase aspoň vím, že se tomu fakt cele oddává, a že se roztrhá, aby ta koťata měla pak dobrý domov, a naše vlastní kočky taky.

    • Author

     Metteorwa

     25 března, 2016 at 12:09pm

     Já takhle dopadnu s potkanama :D. Chovat jako množit teda nehodlám, ale hodně jich bývá i k adopci, třeba nadbytečných z laboratoří…a nějak se záhadně zvyšuje počet mých myšáků co mám :D.

 9. Karla

  23 března, 2016 at 11:04pm

  Jako hodně vostře napsáno, ale čistá pravda. Sdílim to. Možná by to chtělo uspořádat zájezd pro tyhle „sluníčkáře“, do nějaký zrovna zabavovaný množírny. Nebo mezi nemocné pejsky, kteří pomalu umírají právě z důvodu bezmyšlenkovitého krytí. Ať se mrknou, co podporujou.

 10. Danča

  24 března, 2016 at 7:39am

  Taky mám poslední dobou chuť napsat článek v podobným stylu. Ta demence některých lidí dokáže jednoho fakt nasrat..Pár dní po kočkopsovi přítel šel jenom do parku za domem vyvenčit hafany a potkal lidi s bobtailem – bez PP a hned se mu chlubili, že plánujou štěňátka, že hledají ženicha.. Kdybych tam byla, myslím že můj proslov by byl ještě nasranější, než tvůj článek, tyhle lidi bych fakt kopala do prdelí..
  No a ještě k tomu kočkopsu, nějaká slečna/paní? tam pak psala že její babička taky přišla domů, že si jde pro peníze na kočkopsa, že je venku prodává nějaká paní..Co je ta ženská co to množí za magora, to fakt nechápu..Občas si říkám jestli to nedělá jenom pro to, že má prdel z toho, jak ti lidi umí být blbí a jak je ona dobrá, že je tak lehce přesvědčí..

 11. Mirka

  24 března, 2016 at 8:51am

  Váš článek je úžasný.S manželem si bereme vždy starší nebo staré pejsky z útulků a také na ně přispíváme nebo občas děláme po známých sbírku a pak korunky nebo potřebné věci dovezeme do útulku. Miluji pejsky a nikdy na ně nedám dopustit. Moc děkuji,že za ně bojujete. Zaslouží si lásku, protože jsou vážně úžasní. Pro mě je to prostě přítel, člen rodiny.

 12. Jana

  24 března, 2016 at 8:51am

  Ahoj,

  super článek. Já sama mám ‚čistokrevného‘ voříška neboli psa domácího – postelového. Každý v něm vidí jinou rasu, ale to je milým údělem každého voříška. Co já si ale všechno vyslechla, když jsem svého psa nechala kastrovat … Že jsem tyranka, že jsem mu zničila život, že pes se přece nikdy nekastruje, že to je proti přírodě, že voříšci se přece nekastrují atd. Jediný, kdo mě pochválil, byl veterinář.
  Vím, že je to mimo téma článku, ale když už jste nakousla to, že se povídá, že fenka potřebuje mít aspoň jednou štěňata, tak asi budete překvapená, protože se to povídá i o psech…

 13. Marie

  24 března, 2016 at 10:20am

  Tak jo podle mého názoru by jste se nad sebou mela zamyslet VY! Nejenže tady napadate lidi ale i mluvíte vulgárne a to co pišete není pravda to ze pes nemá pp z něco neděla vorecha a docela me to uráží vzpamatujte se štěňata bez PP a s pp mají naprosto stejnou hodnotu uvědomte si to lidi postavit vedle sebe psi s pp a bpp tak není rozdíl nedělejte mezi nimi takové rozdíly. A navíc někdy právě chovky vydělávají na stenatech na inzerátu bylo 28 000kc za jedno štěně AO a to uz je opravdu moc.
  P.S. Naučte se psát česky 🙂

  • Helena

   24 března, 2016 at 12:28pm

   Co to tady kecate? Pes bez PP neni cistokrevny. Jak to muzete vedet, kdyz nemate prukaz puvodu?! At vas nekdo kopne do prdele, abyste se probudila. Bez papiru nikdy nevite co za smesku mate. ? Miluji takove imbecily. Proste za kazdou cenu budou podporovat mnozky a hlasat, jak je pes bez PP dobry.

  • Malahan

   24 března, 2016 at 2:39pm

   Psa bez PP ale nikdo nenapadá. Jak chcete obvinit psa, čím? Řeč je o lidech, kterým je naprosto jedno, jak je na tom fena i pes zdravotně a povahově. O lidech, kterým to, že běhají, žerou, kálí a mají očkování, stačí k prohlášení, že jsou úplně zdraví a přitom nemají v ruce vyšetření na jedinou dědičnou vadu a díky bezpůvodu obou psů nemůžou ani tušit, jestli nejsou oba příbuzní a celej vrh jim nepojde hned po narození. Ony se ty nemoci možná zdají jako oblíbenej strašák internetových kecek, ale psa, kterej nemůže na klouby nebo dojíždí na vadný srdce, na sídlišti pochopitelně nepotkáte. Stejně tak nepotkáte moc slepých a hluchých potomků „double merle“ a psů bez BAER testů. Ono je totiž pro řádovýho „pejskaře“ jednodušší takovýho psa uspat a nebo se ho alibisticky zbavit.
   Udělejte si procházku do nejbližšího útulku (nebo aspoň na web) a poptejte se, kolik tam mají psů s původem a kolik bez PP a voříšků. Zarytí množitelé se strašně ohání touhletou rovnoprávností všech psů a štěňaty z lásky, ale kdo z nich se pak aktivně stará, až se to jejich štěně z lásky dostane do svrabu. Proč by se staral, že. Všechno popřít, zapřít, vymluvit se, změnit číslo. Nejlíp po rozprodání každýho vrhu, ať nikdo neotravuje. Stejně tak ti pravdoláskaři, co shání psa, budou milovat každýho bez ohledu na PP, ale vyjma těch z útulku. Toho oni nechtějí, oni musí mít nutně štěňátko. Bez ohledu na to, kolik takových štěňátek trčí kde v kotci. Ať mi tady někdo s Vaším postojem vysvětlí, v čem je ten pes horší. Průkaz původu to taky nebude. A ráda bych argumenty, ne sentiment.

   K těm chovatelským stanicím – říkáte, že chovky vydělávají. Koukněte se na ten inzerát CHS ještě jednou a pak na libovolnej inzerát „bez PP“. Chovka Vám uvede konkrétní rodiče, jejich zdravotní výsledky, pracovní uplatnění. V „bez PP“ inzerátu se píše, kolik stojí kus a kdy půjde z baráku. Takovým způsobem se prodávají starý cihly na bazaru, ne živý štěňata (koťata, libovolnej druh zvířete).
   Nedivme se, že chovatel chce za AUO svoje peníze. AUO je módní plemeno, který by chtěla každá puberťačka, co ho viděla dvakrát na fotce, stejně tak jako amstaff, čivava a mraky dalších psů. Bohužel, osvěta u nás nezabírá, prosby chovatelů taky nezabírají a jediný, co tak průměrnýho Čecha odradí od neuvážený koupě, jsou ty prachy. Být chovatelem, využiju všech dostupných prostředků, aby se moje štěně nedostalo do rukou prvnímu blbci, co našetří pár korun, pak nezvládne jeho výchovu, nadělá na něm štěňata a když se mu to omrzí, pošle psa z domu.

   • Petra

    24 března, 2016 at 8:05pm

    Asi tak – příklad u labiku (mam CHS) rtg. kycli a loktů – 2000,- (nově dělám i ramena +800,-) gen. testy – oči 2000,-, EIC ( zátěži indikovany kolaps) 58$, HNPK 58$ (Posílám do Ohia, je to tam levnější), zkoušky – min. OVVR – 600,- ( samozřejmě se musi cvičit, takze výcviky a výcvikové pomůcky- nase chovná fenka je tedy šampionka prace a ma více zkoušek – takze u nas cca 15tis) a pak výstavy – OK staci za cca 2000,- . Kryti 10-30 tis podle kvality psa. Nepočítám jízdné na zkoušky a výstavy a ubytováni. Nase fena bude mit max 2 vrhy. To jsme to ale rejžaři co? 😉

    • Malahan

     24 března, 2016 at 8:57pm

     No to jste! Plánuju psa s PP, zdravotní testy hodlám dělat pro chovatele a pro sebe (pes má být do sportu), kromě povinných ještě minimálně spondylózu, protože z vlastní zkušenosti vím, co je to za sviňstvo a jak „dobře“ se při ní pracuje. Do chovu nechci, kdoví, jestli vůbec uchovním. Možná budu i kastrovat. Jsem asi zvrácená 😀 Všechna čest těm, kdo mají nervy čekat, co vyleze z budoucích majitelů štěňat, já jsem přehnaně realistickej cynik a o tuhle zkušenost se asi ráda připravím…

     • Petra

      24 března, 2016 at 10:06pm

      No nekdy je to docela na marjanu. Jedna pani me nadavala do telefonu, ze ji nechci prodat štěndo na zahradu. To by me az tak moc nevadilo, kdyby tam nebyl dovětek – kdyz tam přijdeme s malým, tak aby si měl s cim hrat….. Několik jsem odmítla, ale zbytek je super z 8 mimin je 6 aktivních – 5 loveckých a 1 mazlíci v cssstod 🙂 Jsem nadšena, kdyz se jedni po 4 dnech ozvali, ze prošli vse o PP a bPP a rozhodli se, ze chtějí štěndo od nas. 3 před nimi jsem odmítla a pak padla volba na ne a jsou úžasní. Negativního je hodne, ale pak kdyz prijde to pozitivni …… Hmmmmm to je lázeň 😉

  • Bára

   24 března, 2016 at 3:45pm

   Paní Marie, vy budete tak trochu piča že?

   • Marie

    25 března, 2016 at 12:46am

    A vy tak trochu sprosta ne ? Co si o sobe myslíte? Budte tak laskava a běžte nadávat například svým rodičům ze vás vychoval tak ze tak to napadate lidi !!!!!

    • Lenka

     26 března, 2016 at 5:08pm

     Nechme prosím stranou řešení vulgarity a vraťme se k tématu. 🙂 Problém většiny lidí (s prominutím i váš) je ten, že berou chov zvířat naprosto lehkovážně. Bohužel chov jakýchkoli zvířat je hlavně o genetice a to je velmi složitý obor, kterému opravdu jen tak někdo nerozumí. Opravdu je rozdíl mezi psy s PP a bPP a pokud ho vy sama nevidíte a chcete se k problematice vyjadřovat, doporucovala bych vám nejprve se informovat. Ne na internetových diskusích, do kterých většinou přispívají laikové nebo dokonce lidé, kteří psa nikdy neměli. Najděte si nějakého zkušeného kynologa, který vám vše v klidu a podrobně vysvětlí. Věřím, že byste po takové zkušenosti hned změnila názor. 🙂 A jen pro připomenutí nejde o to porovnávat kvality psů s PP nebo bez. Samozřejmě že jakýkoli pes je pro svého pána skvělý a nenahraditelný. Jde o to, že společnost produkuje víc psů než je schopna zajistit. A to že jsou útulky plné prostě popřít nemůžete. Tento problém se dá řešit pouze řízeným chovem, který zajišťují právě chovatelské stanice a jejich psi s PP.

 14. Jana Nepomucká

  24 března, 2016 at 11:02am

  S článkem souhlasim, navíc je psanej (ač na to nejsem hrdá, když to takhle s odstupem vidim) tak, jako bych ho psala já (mám na mysli volbu urč. vulgarismů), ale je tu jedno ALE.
  Hodně lidí v ČR i jinde dneska žije z ruky do huby a pes s PP z CHS je ve většině případů předraženej jako kráva. Já vim, chovatelé si to odůvodní nákladama na žrádlo, doktora a čas věnovanej porodu a všemu okolo, ale i tak – proboha, co je na štěněti např. čivavy tak mega drahýho? Pochopila bych, kdyby stálo 5-8 tisíc Kč s PP a z CHS, ale 10? 15? To mi pak přijde, že někteří chovatelé se chovaj jako množky, protože prostě můžou. Můžou si dost dobře vydělat, tak proč to neudělat. No jo, ale pak se nedivte, milí zlatí, že se najdou lidi, kteří, když doma počítají každou korunu, se raději poohlídnou po psovi bez PP, nebo s PP ale ne z CHS.
  Já chci mít taky psa s PP a z CHS, teď shánim biewera, ale jako dávat 25 nebo dokonce 35 tisíc Kč (chci fenku, ta je vždycky dražší, ale i tak) opravdu nehodlám, už z principu. Proč mám sypat do kapes moje těžce vydělaný peníze cizím lidem za malýho psa? Jako jo, je to „módní“ plemeno, neni tady moc běžný, ale i tak – to radši budu bez psa. I když mě to mrzí, ale tolik za něj nikdy nedám. Když si k tomu přičtete péči, kterou mu po celej jeho život budete dávat, placení veterinářů, žrádlo, hračky, pelíšky, „kadeřníka“, prostě milion věcí (protože já bych svoje psy nikdy nešidila, už jsem jich za svůj život několik měla a mám a měli/maj se u mě skvěle, to mi věřte), tak k tomu dávat ještě horentní sumu už při koupi, to je moc. Jak řikám – za malýho psa (myslim tim i fenu) kolem 5-8 tisíc Kč max. a za většího psa kolem 10-15 tis. Kč. Pokud by to takhle bylo, jsem si téměř jistá, že by množíren ubylo, protože by prostě neměli komu štěňata prodávat. Jenže na to CHS nikdy nepřistoupí, páč by jim to tolik nevydělávalo, tak ať se pak nediví. Je prostě mraky lidí, co i když chodí denně do práce a můžou se přetrhnout, tak na to prostě nemaj. A neznamená to, že nebudou mít na jeho řádnou péči, jen prostě nemaj peníze na to, aby zaplatili tak přemrštěnou cenu už jen při koupi psa. Klidně by mu za jeho život poskytli kvalitní péči a všechno, protože prostě nebudou muset dávat najednou třeba 20 tisíc, ale postupně, že.
  Je to teda oboustranný – ať CHS plošně zlevní a tim pádem si to budou moct dovolit i normální lidi, kteří kolikrát daj tomu psovi víc lásky, než nějaký bohatý podnikatelé, kteří koupí předražený štěně svýmu rozmazlenýmu fakanovi pod stromek a pak po tejdnu, když se jim nelíbí, že pejsek dělá na jejich předraženym koberci loužičky, ho vyhodí někde u silnice. A jsme u útulků. Je to začarovanej kruh, kam ale patří už z logiky věci i chovatelský stanice.
  Podle mě potřebuje každej normální člověk ke svýmu životu psa. Mně pes psychicky i fyzicky pomáhá – psychicky proto, že mám v životě celkem hodně stresu a přítomnost psa (opět chápej i fenky, v tomhle textu to nerozlišuju) mě duševně léčí (fakt, nekecám, všichni, kdo jsou na nervy, by to měli zkusit), a fyzicky proto, že jsem lemra líná a kvůli psovi jdu denně v jakymkoliv počasí ven. Mám díky psům lepší život. Ale mám taky dilema – teď bydlim kvůli škole a práci jinde a za nima jezdim k rodičům tak 1x za 10-14 dní. Je to děs. Proto jsem se rozhodla, že si do malýho bytu, kde teď bydlim, pořídim malýho psa, abych tak duševně a fyzicky nestrádala. No, a jsme u tý ceny za pořízení. Je to hnus, z těch cen se mi chce zvracet, to nikomu prostě nedám. Nikdy. Ale bez PP a ne z CHS se bojim psa kupovat, páč mi z toho vyroste třeba 8 kilový zvíře a co já tady v jedný místnosti s nim. Bysme se trápili oba. Takže kvůli dohodě CHS, že za míň jak cca 13 tisíc fenku biewera neprodaj (u ostatních malejch plemen je to hodně podobný), mám holt smůlu. Budu mít život na hovno, páč si nemůžu dovolit frajeřit a vypláznout X tisíc za zvíře. Fakt dík.

  • Zuza

   24 března, 2016 at 11:24am

   http://www.sdivokoukrvi.cz/planovane-vrhy/chovatelsky-servis-s-divokou-krvi/naklady-na-vrh
   Sice je to odkaz na CHS ČSV, ale ty náklady si můžete klidně přepočítat i na menší psy 😉
   Pak si pobrečte, že pes s PP je „předražený“ a že chovatel na nich „vydělává“ 😉
   A když se zmiňujete že nechcete dát tolik peněz za psa s PP, tak si neberte psa s výstavními a chovatelskými kvalitami,a le psa, co má PP ale do chovu je nevhodný, takové štěně Vám chovatel prodá i levněji.
   U bPP psa dáte v počátku pár tisíc a nakonec se dostanete na mnohonásobek díky zdravotnímu stavu 😉

   A jinak .. pokud nemáte peníze na to, udržet na živu sama sebe, pořiďte si radši plyšáka, ten Vás bude stát pár korun a nic víc 😉

   • Jana Nepomucká

    24 března, 2016 at 12:18pm

    No, některý ty náklady jsou přemrštěný a mohli si je i třeba odpustit (např. milion obojků, hraček apod. – to se nemusí kupovat pro každej vrh nový, ale ok).
    To víte, že jsem se ptala i na levnější fenky s nepatrnejma vadama (zase ale nechci přerostlý štěňata s mega předkusama nebo úplně jinym zbarvenim, že), ale i tak jsou ty ceny většinou přehnaný.
    S tou zmínkou ohledně psa bez PP souhlasim.
    K tý poslední poznámce – co si to dovolujete? Jak můžete vědět, jestli uživim sama sebe? 😀 Tim nechci říct, že mám kdovíjakej plat, ale nejsem dement a umim šetřit. K tomu sice studuju, ale nemám se zle. Ale i tak nejsem ochotná svoje peníze rozhazovat. Mluvila jsem předtim o většině lidí v ČR i jinde – prostě na to nemaj. Ale asi jste nečetla pozorně, protože jsem psala, že když nemá člověk na to, vypláznout 20 tisíc jednorázově u CHS, tak to neznamená, že nebude mít na řádnou celoživotní péči o psa (protože se to rozloží do týdnů, měsíců, let a ne najednou hodit támhle někomu tolik peněz za to, že mi psa milostivě prodá). Takže pláčete na špatnym hrobě. Nazdar

    • Em

     25 března, 2016 at 3:13am

     Když tvrdíte, že umíte šetřit, tak mi nějak neni jasný, proč si neumíte našetřit na toho psa teda… Dvacet tisíc mi nepřipadá jako částka, kterou by nebylo možné nasyslit. A obávám se, že pokud nejste schopná dát si dohromady ani tak základní zásobu peněz pro strýčka Příhodu (každý člověk by měl mít za všech okolností nějakou rezervu alespoň ve výši jednoho až tří platů, jak káže selský rozum i veškeré rady finančních poradců :D), tak každopádně nejste vhodný budoucí majitel drahého psa (i když vlastně ani levného). Jak byste se totiž chtěla vypořádávat s poplatky za očkování nebo nedejbože za případné léčení či operace?

     • Jana Nepomucká

      28 března, 2016 at 1:11pm

      Takovýhle nesmyslný argumenty miluju… je mi 25 let, takže 20 tisíc stranou mám, ale ne na psa. Pracuju teprve půl roku, ale i kdybych pracovala 20 let a měla našetřeno statisíce, tak 20 tisíc za psa nedám, protože NECHCI.
      A vůbec, nebudu se tu pořád obhajovat před lidma, co maj tak vymytý mozky, že daj dobrovolně cizim lidem desetitisíce za to, aby měli psa. Nazdar.

      • Klaudia

       20 dubna, 2016 at 10:25pm

       Ja som mala 19 rokov studovala som na vyske a na psa som za 7 mesiacov nasetrila 900 eur !. Bez pomoci rodicov alebo hocikoho ineho. Stal nakoniec „len“ 600 ale vobec to neberiem ako vyhodene peniaze zbytocne nejakej predrazenej chs. Ked si objednate v restauracii jedlo tak tiez nepoviete ze nezaplatite lebo nedate niekomu cudziemu tolko penazi … bohuzial psy su tovar a za tovar sa plati taka cena aka je urcena… a to ze naklady chovatelov ktore si vvycisluju su hlupost a su prehnane povie iba clovek,ktory o tom nema ani sajnu. A je to presne o tom ked nemate na to aby ste si ho kupili tak budete mat na jeho starostlivost ? Mam psa do 8 kg kupujem kazde 3 mesiace granule za 80 eur. U veterinara nechavam kazde tri mesiace v priemere 50 eur . Nie pes nie je chory. Nehody sa stavaju postipala ho vcela mal osinu v uchu zapchate analne zlazy kasel a podobne hluposti vzdy sa nieco najde.po pripade ockovania a antiparazitika.. a preto tvrdit ze tie naklady sa stratia je hlupost nie su to zrovna zanedbatelne polozky.. su pripady ked pes potrebuje operaciu čo je od 100 eur vyssie.. a to teda treba uhradit hned..

  • Kaja Macekova

   24 března, 2016 at 1:19pm

   Mila Jana 🙂 Neda mi neodpovedat nakolko sama chs i ked nie psaciu mam :)Ceny psov mi pridu ovela prijatelnejsie a ovela menej premrstene ako ceny maciek v mojej brandzi. A ano, my sme jedni z tych chovatelov navelko, ktori maju ceny vysoke, nespustia ani za nic a nebudu sa handlovat – Nechces? Nechaj tak!
   Mame na to verte mi skutocne velmi dobre dovody!
   Psickov su plne utulky, co tak miesto zivota pod psa bez psa dat domov nejakemu orechovi alebo roztomilemu mixu zrovna z menovanych mnoziarni? Bude to jedinecny original a bude Vas stat par stovak!
   Ja som totiz toho nazoru ze za kvalitu sa plati…..Vy si domov chcete doniest jednu rozkosnu slecinku – chovatel ma ale doma XY zvierat s ktorymi zije, feny ktore nonstop ruja, psy ktore sa mu napr. mozu aj mlatit a znacia o sto dvesto, a cuduj sa svete, veterinara potrebuju aj vysluzile babicky a deduskovia ktore uz v chove skoncili, alebo zvierata ktore este mlade nemali a niekedy ani mat nebudu….Casto pocuvam od ludi ze nemozu, nezvladaju, oni totizu niesu chovatelia. preto je na nich druhy pes uz prilis vela, aj malinky problem v spravani. Chovatel moze, chce a MUSI, casto i ked melie z posledneho, casto aj ked ten problem nieje malinky ale obrovsky a ked ho to stoji vsetky nervy, uspory a cas a aj nieco naviac…….a ma to robit naco? Pre Vase potesenie? Alebo pre dobry pocit?
   Ja si zelam, aby mali moje zvery dobry zivot, aby mali kvalitne podmienky, super zradlo a aby dostali vzdy zdravotnu pomoc taku ako potrebuju. Mame malinkaty chov maciek, vzdy sme mali max.3 chovne macicky z poctu 7-8 maciek v domacnosti. A makame ako muly aby sme tu malinkatu chs udrzali nad vodou napriek tym donebavolajucim cenam za maciatka (ktore som sa ,len tak mimochodom rozhodla tento rok dvihnut). Pretoze chovam pre krasu plemena, a pre moju rasu a HLAVNE moje zvery chcem urobit vsetko 🙂
   Takze…..nechapem cely ten Vas prispevok v ktorom pisete ze so vsetkym suhlasite a popisujete potom ze nesuhlasite s nicim….dopriala by som tak prienik do zivota chovatela na par mesiacov, vsetky tie nervy, ucty, zufalstvo a nadsenie co sa melu jedno cez druhe, a som zvedava ci by ste Vy Vase vypiplane chlpate decka dali niekomu za par supov a pozicali si nasledne na vreco dobreho zradla pre ich rodicov.

   • Jana Nepomucká

    24 března, 2016 at 2:25pm

    Nevim, jestli jsem rozuměla všemu správně, ale snad jo. Já se s nikym nehádám, já řikám, jak to je – lidi na to nemaj, nebo se jim příčí dávat tolik peněz, tak se pak nedivte, že jdou a koupí si štěně bez PP. Neřikám, že s tim souhlasim, ale je to tak. To je celý.

    • Lenka

     24 března, 2016 at 3:09pm

     Když na to nemají nebo se jim nechce tolik platit, vždycky mohou jít do útulku a dát domov nějakému opuštěnému chudákovi. Jemu tím změní život a bude jim jistě dělat stejnou radost jako papírový pes. Takže moc nechápu, co tu vlastně řešíte. Myslím že je jedno, jestli máte křížence od množky nebo z útulku. Jen z útulku vás to vyjde levněji.

     • Jana Nepomucká

      24 března, 2016 at 7:15pm

      Milá Lenko, voříšci se mi nelíběj, tak nevim, proč bych si ho měla jít hledat do útulku.

      • myší královna

       25 března, 2016 at 9:49pm

       Tak to jste evidentně prostě blbá. Vořech má takové spektrum vzhledových rysů, že si tam vybere každej.

       • Jana Nepomucká

        28 března, 2016 at 1:16pm

        Taková píča, jako jste vy, mi nebude řikat, jakýho psa si mám vybrat, a jakýho ne. Jak můžete vědět, co z vořecha vyroste? Nechci mít pak v bytě 10 kilový hovado.
        Nemám čas se tu hádat s debilama. Už nereaguju.

     • Romana

      28 dubna, 2016 at 9:28pm

      :-))) trochu vás chápu …. měli jsme vořecha z útulku a synátor byl v pubertě – chtěl se pochlubit před slečnami …. tak vymyslel rodokmen :-))) a rázem jsme měli West highlanderského golden retrívra :-)))) jediný v republice :-))) a náš úžasný vet toto zapsal i do očkováku 🙂 Slečny jej milovaly a mladík byl spokojen :-)))

  • Malahan

   24 března, 2016 at 2:58pm

   Jani, zrovna toho biewera jste si z tohohle hlediska vybrala docela špatně. Biewer není plemeno, ale v podstatě kříženec účelově na kšeft a od toho se odvíjí cena. Neschvaluje ho FCI (Mezinárodní kynologická organizace), ale spolek alchymistů s vlastním typem PP, co se snaží vypadat jako chov. Když v tomhle případě najdete menší štěňátko v útulku, zaplatíte si cestu pro něj a adopční poplatek a dostanete pejska možná vyšších kvalit a bude Vám s ním stejně dobře…

   PS: Teď se dívám, že jejich CZ klub má i zaplacenou reklamu na googlu. To nedělají chovy, to dělají kšeftující firmy…

   • Jana Nepomucká

    24 března, 2016 at 7:19pm

    Malahan: Díky za info, to jsem nevěděla. Ale dívám se i po čivavách a jorkšírech a je to podobný… Někdy jsou ty ceny fakt masakr. Z útulku psa nechci, je mi jich líto, ale většinou tam mají už starší psy a já chci od štěněte.
    Ale je to jedno, jen podotýkám, že by se mohly ty ceny CHS obecně snížit, aspoň trochu.

    • Author
    • Malahan

     24 března, 2016 at 8:48pm

     Ono je to ale vážně těžký. Čivavy, jorkšíři a podobní jsou příšerně náchylní na zájemce – dementy. Neříkám, že jsou takoví všichni, ale troufám si tvrdit, že většina. Věřím tomu, že kromě nákladů na odchov je cena štěňat i filtr na lidi. Jak to u těchhle psů chodí v kategoii bez PP, není potřeba moc rozebírat. Socializace nula, výchova nula, kvalitní krmení nula, množení hlava nehlava, nemoci nenemoci, zbavení se psa při prvním problému. Zlevnit štěňata čivav by pro chovatele znamenalo popustit svoje odchovy kdekomu. Množitelům je to těžce putna, ale chovatelům ne, aspoň těm slušným. Kdyby byli lidi chytří a dalo se jim to vysvětlit normálně, dala by se upravit i cena. Jsou tací, kteří to i udělají, pokud ví, že konkrétní zájemce opravdu za něco stojí a pes u něj nebude jenom módní doplněk na chvilku.
     Když vynecháme zrovna ty mini psy, plemena nejsou jen o vzhledu a velikosti, ale i o povaze a o pracovních schopnostech. To znamená výcvik od štěněte, trenéři, semináře, dojíždění, pak samotný zkoušky. Pro laika jsou zkoušky jenom dvě tři písmenka navíc v inzerátu na štěně, pro chovatele a jeho psy je to celoživotní práce, která nestojí málo a hlavně to celou rasu udržuje tam, kde má bejt. Když se vykašleme na pracovní a povahovou stránku, nebudeme mít psí plemena, ale pouhý varianty dekoračních chlupatých pufů znuděných na gauči a devastujících zahradu. To fakt není směr, kterým by se chov psů měl ubírat.

     Ad staří a problémoví psi v útulcích – ono to tak bohužel není. Jenom se tím obecně rádo ohání. V útulcích, azylech a dočaskách je mladých pohodových psů a štěňat až nechutně moc. Stačí se o to začít zajímat.

     A připadá mi, že spoustě lidí není ani trochu líto vyhodit tisíce za kokotiny s x palcovým dotykovým displejem, ale jak dojde na živýho parťáka na deset až patnáct let, představujou si to ideálně za flašku pálenky a košík jablek. Bez jakýchkoliv informací o původu zvířete, o zdraví, o čemkoliv. Ale běda, jak nedostanou k novýmu mobilu záručák, to by se šli i soudit…

    • Kajik

     25 března, 2016 at 10:56pm

     Paní Jano, u vašich argumentů se mi vybavuje jediné: jako chovatelka jsem moc ráda, že jsem se s vámi nikdy nemusela potkat . Myslím tím samozřejmě jako potencionálního zájemce o štěně, u mě byste rozhodně neuspěla. Vyrazila bych s vámi dveře a to nikoliv jen proto, že byste diskutovala o ceně štěněte. Ale proto, že v podstatě vůbec nevíte co chcete, ale nepřestanete, dokud to nedostanete…že ?Takových jako jste vy jsem potkala mraky, opravdového pejskaře poznám na sto honů a vy rozhodně mezi pejskaře nepatříte a nikdy patřit nebudete , pokud seženete štěně, budete vždycky jen pouhým „majitelem psa“…

     • Jana Nepomucká

      28 března, 2016 at 1:34pm

      Vy máte v hlavě asi pěkně nasráno, podle toho, co tu píšete… já budu podle vás jen „majitel psa“, ale vy jste podle mě jen „blbá kráva“. Omlouvám se za výrazivo, jinak to s určitýma lidma ani nejde…

      • Karlik

       19 dubna, 2016 at 1:27pm

       Ty jsi dylina, to je neskutečný ? že se zrovna tobě nechce dát dvacku za stěně tak mají chs zlevnit? Kup si plyšáka ty socko,když je ti líto zaplatit za živýho tvora tolik peněz. Doufám že máš nejnovější iPhone, gelový nehty nebo podobný zbytečný hovadiny. To jsi pak jen ultrapíča co ví o psech kulový, ale hlavně že chceš módní plemeno do kabelky. Za kvalitu se platí a světě div se, lidi to dají. Lidi co mají SKUTEČNÝ zájem, ne škrti kterým je líto peněz, takový zájemce stejně nikdo nechce a kdo koupí bPP je dementní vyjebanec

   • Sisi

    25 března, 2016 at 8:55am

    Ano Biewer není plemeno uznané FCI,ale taky není nikde psáno,že třeba o uznání plemene neusilují. A že je to dle vás v podstatě kříženec….a jak jinak plemena vznikala a vznikají??
    Vím min. o dvou plemenech která nejsou uznaná FCI a určitě kluby o uznání usilují. A to,že má Biewer club reklamu na google ?? No a co….chtějí se dostat do povědomí lidí,kteří právě přes google hledají.

    • myší královna

     25 března, 2016 at 9:47pm

     Kříženec to asi v podstatě je – když to není oficiální plemeno, nemůže mít PP, tak logicky nemůžete znát jeho rodokmen.

     • Malahan

      25 března, 2016 at 10:53pm

      Oni nějakej PP mají – jenomže svůj vlastní a s dost pochybnou hodnotou, vzhledem k tomu, co všechno za psy do toho chovu smí.

    • Malahan

     25 března, 2016 at 9:47pm

     Pročítám si stanovy klubu a čtu sice líbivý odstavečky o tom, jak do chovu nesmí nemocní psi, ale už ne o povinných preventivních vyšetřeních, kterýma by se tomu zabránilo. V praxi to teda znamená, že dejme tomu fenka s dědičnou srdeční vadou odchová dva vrhy a na vadu se přijde teprve, až zkape fenka i štěňata. Takhle si představuju chov, bravo. Jestli jste někdo našel jinou podmínku uchovnění než bonitaci a věk, tak prosím dejte vědět, v tom případě se omlouvám.
     U mě tahle argumentace asi dvakrát neuspěje. V dnešní době, v dnešních podmínkách a v našem „civilizovaným“ prostředí nevidím důvod šlechtit kvanta jakýchkoliv dalších plemen nebo dovážet do republiky další a další importy „úžasných“, „rodinných k dětem“ a „doplňte libovolné superlativum“ psů. Už jenom uznaných plemen je kolem čtyř stovek, ČR na tom co do výběru není vůbec špatně. Když to vezmu kolem a kolem, převážná většina majitelů psů stejně není onomu plemeni schopná dát jenom základní výchovu a mantinely, natož uplatnění v jeho původní práci. Stačí sledovat hodinu dění na sídlišti. Jezevčíci, maltézáci, kokři, jorkšíři všechno se to chová jako přes kopírák. Vyjíždějící neurotici na flexi vodítku, znudění a zdeprivovaní. Povahu a využití můžeme vesele odškrtnout. Neříkejte mi, že na tohle nestačí stávající výběr a voříšci z azylů. Chápu chovatelskej zápal, ale produkovat další a další „plemena“, mi někdy připadá skoro stejně krátkozraký, jako to domácí množení, bez ohledu na PP. Jasně, kvalitní chov, kontrola zdraví, to nikomu neberu a je to fajn. Ale z hlediska zvětšování už tak dost přemnožený populace v tom není absolutně rozdíl.

  • Petra

   24 března, 2016 at 8:31pm

   Poplatky za vetvysetreni, gen vyšetření, rtg, výstavy a zkoušky se platí od kusu, nikoliv od kg. Takze myšlenka menší pes min peněz, větší víc je mimo. Mimoto menší plemena maji méně početné vrhy, ale zase sezerou min. Takze ta cena je fakt podle plemene a ne podle váhy 😉

  • Em

   25 března, 2016 at 3:06am

   Každé plemeno každého zvířete má svou cenu nastavenou podle mě poptávkou, nabídkou, neobvyklostí, rozšířeností a podobně. Pokud se někomu nechce dávat peníze za určitý drahý druh, tak se holt musí smířit s levnější variantou a ustoupit. Je nesmysl si na tu cenu stěžovat a myslet si, že se snad chovatelé „chytí za nos“ a cenu sníží. Pokud oni koupili svého drahého mazla za padesát tisíc, tak by byli naprosto šílení, aby jeho vyšlechtěná, testovaná a vymazlená štěňata prodávali dejme tomu za deset. To je jako byste hlásala, že chcete Mercedes, ale že jsou hrozně drahé, že nechápete, co na tom ti prodejci tak nastavují, a vždyť Škodovka je mnohem levnější, tak proč ten Mercedes stojí tolik?! Prostě logika mrkve.

   My jsme například byly s mámou zamilované do Norských lesních koček a Mainských mývalích. Když jsme zjistily, že se prodávají za cca 30 tisíc a víc, tak jsme se taky začaly porozhlížet jinde a skončily jsme u Sibiřských, které jim jsou velice podobné a přitom stály jen 10.

   • Sisi

    25 března, 2016 at 8:26am

    Mainská Mývalí za 30tis. ale do chovu a tam možná i víc. Na mazlíka uberte….stojí cca od 8-15tis. Mám doma dvě samozřejmě s PP. Tak tu nemystifikujte čtenáře a nedohazujte tím množkám zájemce.

  • Karol Dee

   25 března, 2016 at 10:11am

   Biewera, proboha, madam, informujte se! Biewer je čistokrevný voříšek, prachobyčejný kříženec, není to žádné uznané plemeno a nikdo, kdo ho chová, nemá oficiální chovatelskou stanici a už vůbec ta štěňata nemají průkaz původu, natož snad nějaké testy. Zkuste si zajít na výstavu a ptát se po nich, budete ráda, když vás slušní chovatelé nedají odvézt do blázince. Bieweři jsou rýžování na hlupácích.

   Ale máte pravdu, některá plemena jsou nechutně předražená – protože jsou módní. Asi jako jsou nechutně předražená jednobarevná trička s logem Tommy Hilfiger. Ale zrovna u čivav, které jsou zdegenerované už samy o sobě, bych si za zdravotně testované rodiče ochotně připlatila. Když už jsem tak povrchní, že chci mít doma malinký roztomiloučký čumáček. Stejně dobrého společníka by vám dělal jakýkoliv kříženeček z útulku a k ničemu jinému čivava stejně dobrá není.

   • Jana Nepomucká

    28 března, 2016 at 1:26pm

    Potřebuju malýho psa, protože mám malej byt. Nevim, co je na tom k nepochopení. Nesnášim lidi, co si do bytu pořídí třeba vlčáka, to je týrání zvířat, pokud s nima nejsou celý dny venku.

  • myší královna

   25 března, 2016 at 9:55pm

   „Podle mě potřebuje každej normální člověk ke svýmu životu psa.“ To je asi jediná věc, se kterou se s vámi ztotožním. Tak honem do útulku.

  • Waya90

   12 ledna, 2017 at 5:38pm

   Nemůžu si pomoci, ale Váš příspěvek na mě dělá dojem, že sháníte spíše vhodný módní doplněk a o psy Vám vůbec nejde. Takže Vám to vysvětlím tak abyste tomu rozuměla. Pes není kabelka… Pořídit si psa bez PP protože vypadá přesně jako rasa psa co se mi líbí ale je levnější, není totéž jako pořídit si kabelku Luis Vuitton od Vietnamců, protože „to přeci nikdo nepozná“ … Vuittonku od Vietnamců si můžete koupit za měsíc novou až se Vám utrhne ucho. Psa bez PP ale bude muset někdo léčit, starat se o něj a pracovat sním, až se projeví vrozené vady nebo nevyrovnaná povaha, což může být otázka několika měsíců nebo let podle závažnosti onemocnění… Už chápete ten rozdíl?

 15. Honza

  24 března, 2016 at 11:22am

  ….nejvíce se mi na této diskusi líbí, že ti, kterých se to týká, jsou opět nejvíce uraženi a dotčeni, místo toho, aby se zamysleli………jak symptomatické..!

 16. katerina

  24 března, 2016 at 1:12pm

  Paní marie, co dělá love, nebo paní Marie, co není informovaná, nebo paní Marie, která trpí mindrákem z vlastnictvím voříška: JSTE HLOUPÁ, JAK DALEKO VIDÍTE A VŮBEC NIC JSTE NEPOCHOPILA!!!! TENTO ČLÁNEK JE NAPSÁN JASNĚ, VÝSTIŽNĚ, VĚCNĚ A POPISNĚ…SAKRA CHYBÍ VÁM IQ NEBO UŽ CO????????????????

 17. Jana

  24 března, 2016 at 3:45pm

  Opravdu zajímavá diskuze a v každém článku je snad trochu pravdy,ale v tom prvním je jen spousta vulgarismu a ten kdo to píše má nejspíš nějaké mindráky a potřebuje si je tady vybít….běžte si zaběhat,dejte si do těla a třeba se odreagujete.Píšete tady o množírnách bezpapírových psíků,ale ono je opravdu spousta lidí,co si nemůže dovolit pejska papírového.Kdysi jsem četla článek,který se snažím na netu najít a doufám,že ho ještě najdu,kde se psalo o takzvaných Chovatelských množírnách s PPa věřte,že jsou stejně odporné jako ty množírny bezpapírové.Prostě ty s PP množí naprosto stejným způsobem,jen za to mají víc peněz.Kryjí lidem neuchovněné fenky a tady na netu hlásají,že by to nikdy neudělali,ale prachy jsou prachy,tak proč to nevyužít.Proč se vždy v chovech Fenky prodávají za více peněz než pejsci????!!!!Copak jim ten chovatel věnuje nadstandartní péči než psům???!!!NE nevěnuje!!!!Jen je to dané tím,že fenka bude dál vydělávat lidem prachy a proto je rovnou dražší…..to je trochu divné ,nemyslíte. Psi jsou prostě dnes jeden velký byznys a tím,že tady lidem sprostě nadáváte,tím to nezměníte.

  • Author

   Metteorwa

   24 března, 2016 at 3:56pm

   Tak za prvé, už v článku upozorňuji na to, že se nelze spoléhat pouze na to, že se jedná o Chovku s PP a je třeba být obezřetný vždy. To o čem píšete je praktika i bPP množek, inzerátů bPP kde fenky byly dražší než pejsci jsem viděla též mraky. Nepovažuji to tedy za relevantní argument, ale prostou snahu za každou cenu hájit množení psů bez znalosti genetiky a péče o skutečné zdraví psů. Hlavně, když je to hezký a „zdravý“ a chcípne to až u nového majitele, který se prodejce už nedovolá…

  • Waya90

   12 ledna, 2017 at 5:52pm

   Nemůžu si pomoci, ale spousta příspěveků ktrté zmiňují otázku peněz na mě dělá dojem, že sháníte spíše vhodný módní doplněk a o psy tu vůbec nejde. Takže Vám to vysvětlím tak abyste tomu rozuměla. Pes není kabelka… Pořídit si psa bez PP protože vypadá přesně jako rasa psa co se mi líbí ale je levnější, není totéž jako pořídit si kabelku Luis Vuitton od Vietnamců, protože „to přeci nikdo nepozná“ … Vuittonku od Vietnamců si můžete koupit za měsíc novou až se Vám utrhne ucho. Psa bez PP ale bude muset někdo léčit, starat se o něj a pracovat sním, až se projeví vrozené vady nebo nevyrovnaná povaha, což může být otázka několika měsíců nebo let podle závažnosti onemocnění… Už chápete ten rozdíl? Pokud někdo nemá na psa s PP tak se má poohlédnout po psovi z útulku a ne podporovat tohle zvěrstvo! Pokud chce někdo konkrétní rasu psa, tak se má podívat na internet na stránky „pes v nouzi“, kde si vyberete konkrétní rasu a vyjedou tam odkazy na stránky útulků kde se nachází, případně inzeráty na psi zabavené nebo po zemřelích majitelích. Tyto stránky spravují většinou jednotlivé chovatelské kluby a na psa z množírny tam nenarazíte. Alternativy jsou vždy. Jen člověk musí (jak píše Metteorwa – snad mi tu citací odpustíte) „vytáhnout mozek z prdele“ aby je našel …

 18. Jana

  24 března, 2016 at 4:31pm

  Nehájím tady množení psů bez PP,ale ani se mi nelíbí množení psů s PP,protože v dnešní době je to opravdu jen byznys a o ničem jiném to není.Před patnácti lety jsem si z chovatelské stanice koupila Bišonka s PP,kterého údajně vrátila paní,protože byl na ni moc živý…no holt to bylo štěňátko,ale časem byla jasná příčina proč ho paní vrátila…fenka měla křivé nohy,křivé zuby a problém se srdíčkem,tudíž absolutně nevhodná k chovu,ale já za ní zaplatila jako za luxusního pejska…cena není podstatná,ale byla fakt vysoká.Bohužel už není mezi námi a po té zkušenosti a i po zkušenosti mých přátel jsem si pořídila Bišonka bez PP a je pro mě vším,jako ta první i když ten slavný rodokmen nemá.O chovatelských stanicích vím své a protože léta prodávám v chovatelských potřebách,kde jsem si za ty roky vyslechla spoustu příběhů a přečetla mraky článků, tak vím jak to chodí u těch množíren s PP,které se tváří přátelsky a při tom dělají jen pro prachy,stejně jako množitelé bez PP.A ještě perlička,která bere dech….pejskové,kteří se narodí s PP a nejsou standartní,tak je rovnou utratí a proč,no protože je problém je pak prodat…takže prachy,prachy a zase jenom prachy.To je byznys ,to je hnus!

 19. Author

  Metteorwa

  24 března, 2016 at 5:10pm

  A máte kam odkázat? A co jste pak dělala? Nahlásila jste chovatelku? Oni taky když lidi drží hubu a nic neudělají, jak si mají potom chovatelské kluby ohlídat, kdo nedodržuje pravidla a chová jako hovado? Nejdřív se oháníte praktikou, kterou já vidím pravidelně hlavně u „chovů“ bPP (protože PP často cenu vůbec neuvádějí hned v inzerátu ale až po kontaktování) a najednou vytahujete něco o utrácení nestandardních štěňat, článku který hledáte atd.

 20. Jana

  24 března, 2016 at 5:22pm

  No buhužel o tom utrácení nestadartních štěňat mluvili v rádiu a to se mi ani za mák nelíbilo.Jinak chovatelku jsem nikam nenahlásila,proč,stejně bych ji už nedala zpátky.No a takových chovatelů znám osobně dost od mých zákazníků…spoustu smutných příběhů.Řekněte ,když píšete co pejsků běhá po světě,tak proč lidé nechávají dál a dál nakrývat své fenky a množí a množí a množí…týká se to obojích s PP i bez PP.Osobně znám chovatelku,která kryje se svým špičkovým psem naprosto bez problémů neuchovněné feny a na netu píše články,že po jejích slovech se mi otvírá kudla v kapse a s chutí bych ji udala…ale vím,že ona by vyhrála,protože důkazy proti ní nejsou…hmmm.takže psát se tu může cokoli a je to o ničem.

  • Author

   Metteorwa

   24 března, 2016 at 5:37pm

   A co je to za rasu psa kterým bez problému kryje co jde? Má chovatelskou stanici registrovanou pod Čmku? Něco takovýho může dělat každá blbka, co si koupí psa s PP.

  • Em

   25 března, 2016 at 3:27am

   Nechápu ten dotaz „Proč bych to dělala“. Co třeba proto, že každá CHS musí být povinně registrovaná u oficiálního kontrolního orgánu, který dohlíží na to, jestli se někde neděje neplecha, jestli někdo zvířata netýrá, nemnoží, neplodí podobné „zmetky“? Co třeba proto, že tento kontrolní orgán má velice jednoduchou pravomoc takovému množiteli sebrat oprávnění, a pak si může mektat kde chce co chce, ale nikdo průměrně inteligentní si od něj už zvíře nekoupí?

   Miluju lidi, co jsou plni řečí o tom, co kde slyšeli a četli, a jejichž osobní zkušenost je přitom mizivá, až nulová, a když měli jednou šanci něco změnit, tak neudělali ani prd. Na základě toho, že se vám jednou stal kiks a nezvládla jste se tomu postavit, odsuzujete majitele řádných CHS jedním šmahem jako šmejdy, kteří se beztak honí za penězi a „o ničem jiném to není“. Tak já vám něco řeknu, madam, moje maminka má CHS koček, vydala by se pro ně z posledního a často taky vydává, protože když třeba onemocní, tak to jsou šílené pálky a ještě šílenější stresy, které sdílí celá rodina. Je to pár let, co nám bohužel během několika hodin po porodu pomřel skoro celý vrh koťat. Nepřišli jsme na to, proč, ale samozřejmě jsme tu konkrétní kočku už nikdy nepřipouštěli. Do rána jsem s těmi, co ještě dýchala, chodila po bytě, držela jsem každé to malé křehké zvířátko v rukách, cítila jsem, jak stydne a snažila jsem se na něj dýchat a třít ho, aby se mu rozproudila krev. Zvládlo to jen jediné a tak děsnou noc nikomu nepřeju. Když tady poslouchám ty vaše erudované kecy o něčem, čemu rozumíte jako koza petrželi, a házení všeobecných hoven na lidi, kteří s tím hnusem okolo množíren nemají naprosto nic společného, chce se mi zvracet.

 21. Jana

  24 března, 2016 at 5:47pm

  Má chovatelskou stanic Bichon a pol frische a nic ji není cizí.Ale tak je to přeci i u jiných.Věřte,že v obchodě si ráda popovídám s chovatelkami a dozvím se od nich spoustu nelegálních věcí a nikdo s tím nic neudělá,takže proč hanit ty bez PP,když mezi nimi je spousta dobrých lidí,kteří nakryjí své fenky pro to,aby i ti lidé,kteří nemají peníze na papírové pejsky měli ve svém životě radost s pejskem bez PP.Prostě jsou poctivý a nepoctivý množitelé.Ti ,kteří chovají psi v kotcích a jen je množí tak ty bych do těch kotců taky zavřela,ale bohužel tak to dělají i ty s PP.Taky mají kotce ve kterých ti jejich údajní mazlíčci žijí.Toto téma by se dalo rozebírat sáhodlouze a věřte,že je to velmi smutné téma.Psi miluju a bez nich si život představit nedovedu,ale že jsou zvěrstva mezi chovateli je buhužel skutečnost na kterou my jsme malí páni.

  • Author

   Metteorwa

   24 března, 2016 at 6:03pm

   To by chtělo hlavně ten název chovatelské stanice, ideálně jméno. A k tomu žvásty o tom, že chovatelé bez PP jsou jen hodní lidé, co chtějí ubohým lidem dopřát „čistokrevné psy“, které si mohou dovolit. Co na tom že klidně můžou křížit bratrance, sestry apd. když nemají PP, díky kterému se tomuhle můžou vyhnout, o důležitých vyšetřeních ani nemluvě… Na tohle fakt nemám. Jdu bouchat hlavou do zdi, dokud na tuhle diskuzi raději nezapomenu.

  • Kajik

   25 března, 2016 at 11:06pm

   Bože ženská vy jste fakt blbá, až to mlátí dveřma. „Pocitví a nepoctiví množitelé“, vůbec nic jste nepochopila a nepochopíte…diskuze s váma je házení perel sviním….

 22. Jana

  24 března, 2016 at 6:24pm

  no asi bude lepší opravdu toto neřešit.Mějte hezké Velikonoce a nekažte si zbytečně iluze o PP.
  mějte se .

  • Author

   Metteorwa

   24 března, 2016 at 6:26pm

   No já popravdě pořád čekám na název chovatelské stanice nebo chovatelky. Je evidentní že marně.

  • Author
   • Věra

    25 března, 2016 at 10:29pm

    Nádherný článek – sice smutné téma – mám adoptované fenečky. staré matky z množíren a vím,co to obnáší. Všechny jsou kříženky a množilo se na nich . Jedna mi doma zemřela vyčerpáním – byla nemocná. Bohužel o množírnách se ani neví – kdej sou , většinou na utajeném místě.

   • Kajik

    25 března, 2016 at 11:10pm

    Mimochodem – váš článek – bomba ! Krásně a trefně napsáno a můj názor – bez těch vulgarismů by to vůbec nemělo šťávu !!

 23. Karolína

  24 března, 2016 at 8:19pm

  s Tvým článkem naprosto souhlasím ! klobouk dolů 🙂 Nádherně napsané a ještě k tomu pravdivé 🙂 abych pravdu řekla … kdybys napsala knihu , bavila by mě číst 😀 🙂 a Antonín je nádhernej 😉

 24. Katka

  25 března, 2016 at 11:31am

  Pěkně napsáno.Asi budu za idiota a snese se na mou hlavu hafo hatů,ale něco stále nechápu….Začnu tím,že jsem zásadně proti množírnám,ujala jsem se před 14 lety 3 leté fenky mopse,která rodila v množírně o sto šest,neuměla kousat maso,kamkoli vyskočit nebyl problém,to že vypadala spíš jako naháč to už bylo to nejmenší.U mě štěňata nikdy neměla,stejně jako moje PP francouzská buldočí slečna já prostě štěňata nehci,mopsice zemřela letos,dožila se krásných 17 let a byl to moc hodný pes i když se mi ji nikdy nepodařilo vychovat,nevím zda to byla moje chyba,nebo to bylo tím startem v množírně( ostatní moji psi jsou poslušní a ledacos umí).Ale co nechápu je to,proč by měl být PP lepší než nějaká směska z vesnice kde si punťa od Nováků vrzne s Máňou od Kroupů…Svého prvního psa jsem dostala v 7 letech byla to kříženka pekiňáka a jezevčíka a lepšího kámoše jsem nikdy neměla,nikdy jí nic nebylo zemřela na stáří.Takže chápu problém množíren,ale nechápu proč by všechna štěňata bez PP měla být špatná.Já osobně vidím hlavní problém v tom,že dnes je pes módní záležitostí a místo aby si lidi vzali psa z útulku chtějí „značkového“ a dokud bude poptávka bude i nabídka.Pokud jsem někoho naštvala je mi to líto,ale podle mě by pes měl být přítel a ne doplněk ke kabelce od Diora,případně k velkému autu a malému muži.

  • Author

   Metteorwa

   25 března, 2016 at 12:26pm

   Na to jsem se též snažila v článku poukázat, ale asi ne dostatečně. Nehody se stávají, pejsci jsou vynalézaví a tak o voříšky není nouze. Já osobně, kdybych si sama měla vybrat konkrétní plemeno, asi bych to nezvládla :D. Ale zásadní problém je, že mnoho lidí chce psa „víc na parádu“ a jestli je PP nebo bPP je jim jedno, protože jim nedochází souvislosti, co jsem popsala v článku. Když jim pak člověk řekne, že mají pěkného voříška, jsou smrtelně uražení. Hlavně že ušetřili….a bohužel na rozdíl od vesnických voříšků, kde např. pes musí často vynaložit mnoho sil a být mazaný, aby si vrznul, množkaři vrznou fenu čímkoliv to jde. To je trochu moje fantazie, ale tak budiž :D.
   Myslím že Antonín si se svou vynalézavostí jistě vrznul několikrát, než se dostal k nám.
   Mimochodem to byl jediný pes, kterého museli v útulku i ve výběhu uvazovat, protože jako jediný i z toho útulku zdrhal a nikdo nepřišel na to jak :D.

  • myší královna

   25 března, 2016 at 9:37pm

   Ze své podstaty štěňata vořechů špatná nejsou. Jejich problém je, že se naprosto nepřirozeným způsobem pak nechají pářit a jsou jich plné útulky. Jsou to štěňata, která se přivazují v lesích, topí nebo nechávají utratit. Na vesnicích se ke přemnoženým kočkám přistupuje jako k potkanům a u psů to hrozí taky. Když si člověk říká „pán tvorstva“, tak by se měl chovat dvěma způsoby: buď najít způsob, jak je uživit všechny, nebo zkrátka hlídat jejich množení. První je technicky nemožné a musíš uznat, že druhé se líp praktikuje, když víme, kolik nohou měla babička daného tvora a na co umřela.

   I v nemocnici se tě ptají, jakou máš anamnézu. Volně se rozmnožovat je ti dovoleno jen proto, že neseš povinnost za své plody a musíš je živit. Jenomže pes jaksi svoje potomky neuživí. Musíme je živit my a řešit, jak to udělat, aby se nepářili na ulicích, neskákali pod auta a netrhali kočky. Sama mám vořecha, nic proti nim, je to moje mimino, ale už bych si vořecha od někoho ze dvora nevzala. Protože jsem tím majitelům feny dala najevo, že je správné, že fenu nevykastrovali a nechají ji pořád klopit štěňata. Dostala jsem špinavé, začervené, neočkované mimino, pod hranicí věku, odkdy může pes od mámy, takže je z něj navíc ještě nesocializovanej teritoriální neurotik, který pořád na někoho řve. Nevermore. Příště už jedině z útulku, nebo z CHS.

   • Malahan

    25 března, 2016 at 9:53pm

    Tohle bych taky někam sdílela 🙂

 25. Činčilka

  25 března, 2016 at 1:18pm

  Zdravíčko,
  s článkem souhlasím, bavila mě jeho ráznost (a dle mého, v určitých případech vulgarismus spíš zdůrazňuje problém, než že by byl nadávkou).
  Ale co se týče psu s PP a bPP, tak mi nikdy neměli papírového psa. Prvního (tedy, co jsem zažila), byl belgický ovčák, nebo se tomu přibližoval nejvíc – srst, váha, celkový vzhled. Sice bez PP, ale znali jsme toho pána snad odjakživa, s jeho psi jsme byli ve styku také. Pejsek se nám dožil krásných necelých 15 let. Po něm jsme neměli nějakou chvilku žádného, nemohli jsme si to dovolit, dalšího jsme dostali od sousedky, když šla do domova důchodců a nechtěla ho utratit (onen jezevčík žil u nás dalších 5-6 let). Ale ten už byl problémový, nebyl vychovaný, rapl, nesnesl jiná zvířata (asi i problém, kterého se lidi bojí při pejskovi z útulku), ale tatínek ho převychoval – stálo to hodně nervů a úsilí, ale šlo to a jezevčík pak spal v boudě s kocourem.
  Tak asi jak to vidím já, že si buď zajdu do útulku nebo od lidí, kde se to podařilo náhodou (prostě nebylo jejich hlavní myšlenkou při pořizování pejska, mít chovnou stanici apod.), stejně to mám i u koček (jsem z vesnice, tak všechny kočky byli od nějaké sousedky).
  A nemůžu si pomoct, ale většina psu s PP, mi přijde že je pořízeno, jako doplněk ke kabelce, na zahradu nebo místo plyšáka. Navíc hodně čistokrevných psů má zdravotní problémy už z toho, že jsou čistokrevní – vyšlechtěni, aby tak vypadali, např. mops – má problém s dýcháním, kvůli malému nosu. Ale to už je mimo téma.
  PP je důležité (k zjištění rodokmenu, nebo u některých zvířátek, jako fretky bych si to asi neriskla), ale zároveň i zbytečné (pro lidi, co chtějí pejska jako kamaráda, na hlídání obydlí…), a ti kteří psa bez PP prostě nechtějí, protože by byl „špinavec“, by si neměli psa pořizovat. Prostě jsem tohle nikdy neřešila a zvířátko si vybírala podle „sympatií“ (posledního kocourka jsem si vzala, protože mě začal olizovat :D). Ano bez PP nemám jistotu, co se z toho vyklube, ale s péčí, citem, ale i trestem,se dá udělat ze zabijáka andílek. Nicméně psala jsem to i výše, u některých bych nejspíš preferovala PP (kvůli nemocem, zrovna zmíněné fretky hodně na nemoci trpí, ale rozhodně bych si před pořízením (pokud neznám osobně) zajela se na zvířátko podívat (jak na zvíře, tak na prostředí i rodiče – osobní kontakt nic nenahradí), a chtěla bych po prodávajícím i kontakt na další zákazníky, abych se mohla pozeptat na jejich zkušenosti. Snad dává komentář nějaký smysl, a snad v mých protichůdných myšlenkách najdete,co jsme chtěla říct.

  • Petra

   25 března, 2016 at 7:41pm

   No nevim, ale zrovna příklad, ze mops nemůže dýchat kvůli tomu, ze je cistokrevny a vyslechteny, je hodne mimo. I vorech podobající se mopsu ( tzv. čistokrevny bPP) ma problémy. Nezamenujte cistokrevnost (tzn. vlastnictví PP) s vyšlechtěním plemene! V článku se neřeší hodnota psu, ale hloupost a hamiznost lidi. Chce to poradne číst.

 26. myší královna

  25 března, 2016 at 9:04pm

  Kurvy, pitomci, debilové, zmetci domácí… jo, asi jsi použila všechny termíny podstatné k tomuto tématu. Obávám se však, že tihleti debílci, co se s tebou budou do aleluja hádat, že čistokrevní psi bez PP jsou v poho, nedokážou a nebudou chtít přečíst takhle dlouhý text, natož aby věděli, co je to „zděděné behaviorální vady“ a jak je to může ohrozit.

  Jinak koukám, že jsi taky přešla na vlastní doménu, to čumím, to jsem nevěděla. Vítej v klubu „Jebeme na Standu“.

 27. myší královna

  25 března, 2016 at 9:17pm

  Co se týče mýho psa – mám ho od rodiny, o který bych nejradši řekla, že je debilní, že si nevykastruje čubu, která má několikrát ročně štěňata, ale nemůžu to říct, protože je to skoro jakože rodina. Přemýšlela jsem, že si pořídím kvůli rodinným poměrům psa a chtěla jsem malou bílou fenku. No a jim se zrovna malá bílá fenka narodila, tak jsem ji brala. A všichni mi říkali, že jsou voříšci lepší a zdravější. No, časem mi došlo, že je to jen proto, že papíroví psi jsou hlídanější, kdežto dvorkoví nikoho nezajímají, dávají se jim zbytky v kombinaci s Propleskem za dvě stovky za dvanáct kilo granulí, ale zase mají vyřídilku. Pro příklad: moje čubina má vrozenou cystu na ledvině, orgán je z té cysty tak v prdeli, že je nemožné aby fungoval… musí mít doživotní dietu, žádný maso, ani vejce, ani mléčné produkty, jen některé (!!!) druhy zeleniny a těstoviny. A dávat na sebe pozor, aby sebou někde nemrdla. Problém je, že ona je tak akční, že veterináři, co ji viděli, hledali bradu někde pod pultem, bo jim spadla. Hlídat ji je problém.

  A já ze začátku měla podobnej názor, jako ti sráči, co obhajujou množky – ne že by se mi líbila představa fen s vytahanýma frndama, ale prostě jsem žila v naivní představě, že lidi, co takhle kšeftujou s čistokrevnýma psama bez PP ty prachy vrazí pak zase do těch psů a že jsou za ty prachy alespoň nějak ošetření. No, byla jsem blbá. Každopádně je dobře, že jsem si vzala toho svýho hajzlíka ze dvora, než abych někde koupila čistokrevnýho psa bez PP, což jsem byla schopná udělat. Protože jsem byla prostě blbá a nezajímala jsem se o to a nevěděla jsem, jak to chodí.

 28. Lúmenn

  26 března, 2016 at 9:35am

  Pecka clanek. Ja miluju vorisky a proto mam psa z utulku a tata druhyho. Kdyz vidim, kolik osamelych psu tu zije, nechapu, proc mnozit dalsi. Lidi jsou dementi…

 29. ToJiste

  27 března, 2016 at 7:39am

  Nechci někomu brát iluze, ale mám za sebou mnoho let v kynologii, aktivní členství v klubech svého plemene, několik odchovaných vrhů psů s PP. A říci musím jen jedno, i pod záštitou chovu psů s PP, jsou lidi hodni všech těch použitých výrazů v článku. O peníze jde téměř vždy, až na prvním místě. A když ne o peníze, tak minimálně o masáž svého vlastního ega. Zkoušky chovnosti? Nenechte se vysmát, dnes jsou minimální a zdravotní testy? Koupit dnes jde vše, včetně zkoušek z výkonu. Nelíbí se podmínky v jednom klubu, hurá do druhého. Dnes bych si vzala tak maximálně psa z útulku, nekoupila bych už nic, ani s PP, ani bez PP. ČR je velmoc množitelů psů s PP i bez. Láska ke psům zůstává a lidi, prostě mile nepřekvapí.

  • rypka

   19 dubna, 2016 at 12:12pm

   Ano, bohužel, vždy to celé bude jen a jen o lidech a jejich svědomí. Kéž by každý chovatel s CHS měl záměr proč chová..nějaký cíl.. a hlavně dělal to pro to plemeno a ne pro peníze.. a přesně jak píšete.. i zkoušky se dají oblafnout, pokud vás žene velké ego.. anebo toho psa prostě sedřete tak, že po několika pokusech a neuspěšných zkouškách predsi jen nejako proleze a zkoušku udělá.. a zase se nekouká na to, co těm poomkům předá nebo spíš nepředá 🙁 Spíše mne mrzí, že většině plemen stačí k uchovnění jedna výstava, či svod a pár zdravotních testů.. Bylo by hezké vidět plemena dělat to, na co byla šlechtěna.. (samozrejmě nemyslím palácové povaleče 😉 )

   • Yva

    27 dubna, 2017 at 2:27pm

    Co jsou to zkoušky chovnosti? Máte na mysli svod, bonitaci, u některých pracovních plemen splnění zkoušek podle NZŘ nebo IPO? Ona to zas taková sranda není. Ale pravda, nevím, jak náročné je uchovnění čivavy.

 30. Markét

  31 března, 2016 at 11:19am

  Článek svéráznej, ale dost dobrej.
  Jsem neinformovanej ňouma, tak díky za informace 🙂 Jednou si vzpomenu, až zatoužíme po pejskovi.

 31. Jano

  5 dubna, 2016 at 5:17pm

  Až mě po přečtení zamrazilo co všechno je možný , dobře napsáno

 32. Ennyben

  6 dubna, 2016 at 10:38am

  Supr článek!!! Z toho všeho hnusu mě alespoň hřeje u srdce, že jsem si vzala dva vořechy z útulku a jsou to pejsci k nezaplacení 🙂 Skvělí!!!

 33. Katka

  29 dubna, 2016 at 11:28am

  Skvěle napsaný článek! Taky patřím mezi ty, kdo si před lety koupili „čistokrevného psa bPP“, protože „s ním nechci na výstavy, chci prostě jen ridgebacka jako parťáka“. Postupem času jsem zjistila, že můžu být hodně ráda, že Mína má „jen“ trochu křivé přední zuby a místo, aby byla vůči cizím lidem ostražitá, ulízala by je k smrti. Už bych to nikdy neudělala, přestože svého psa miluju a na otázky majitelky Míniny mámy, jestli budeme Mínu připouštět, protože by chtěla štěňátko, zarputile odpovídám „ne, nikdy“. Moc mě pobavila diskuse na téma Proč si nepořídí psa s PP, ale nestandard – přece proto, že chce skutečného ridgebacka, ne žádného nedomrcka se třemi korunkami nebo nedej bože bez ridge. Aha!

 34. Jirka

  29 dubna, 2016 at 1:56pm

  Ač jsem přesvědčený, že vše se dá napsat a říct bez použití vulgarismů, v tomto případě všechny ty nadávky sedí jako… no, jako prdel na hrnec, abych se vyjádřil v podobném duchu, v jakém se nese celý článek. Smutnou pravdou je, že pitomci na nic jiného ani neslyší. Rozumně s nimi komunikovat nejde, viz příklad majitelky „kočkopsa“ (stále věřím, že samotný název „plemene“ byl míněn s nadsázkou). Dokud se nesnížíte na jejich úroveň, ani vás nevnímají. Často cítím úplnou beznaděj a chce se mi řvát. Mám radost, že to někdo udělal „za mě“. 🙂
  P.S.: Moc se mi líbí použité fotografie u článku. Antonín je krasavec (možná měl mezi předky foxteriéra?).

 35. Čerf

  22 května, 2016 at 9:13pm

  Obávám se, že proti milovníkům „kočkopsů“ nepomůže ani sebelepší osvěta. To už snad jen teplou, studenou a do klece!

 36. mysikrysa

  13 července, 2016 at 9:49am

  Obávám se, že mezi bez PP množírnou a „seriózní“ CHS není ve skutečnosti až tak velký rozdíl, jak se může zdát. Celé „šlechtění“ ras psů je samo o sobě tak prolezlé inbreedingem, že zdravé zvíře je spíš náhoda. Opravdu NENÍ normální, aby se pes dožíval jen 8 let (velká těžká plemena) nebo aby se celý život dusil (buldoci), přitom u těchto plemen je to standardem vyžadovaný vzhled. Měli by se nad sebou zamyslet ti lidi, kteří vymýšlí předpisy jak má dané plemeno vypadat! Ještě tak před 100 lety byly standardy odlišné, na starých fotkách je vidět, že např. boxeři neměli tehdy tak enormně krátký čumák. Původní yorkšíři v době, kdy ještě sloužili k lovu potkanů, byli 2X větší než dnes. Rozhodně když za psa někdo dá 20 000, tak to není úměrná cena k tomu, aby se pak trápil s dysplazií, umřel na selhání srdce v 7 letech, měl těžké alergie apod. problémy z debilního přešlechtění.
  Taky je zajímavá zkušenost jedné chovatelky šarpejů, která prodala všechna svá štěňata různým majitelům. Jedno z nich koupil přímo jakýsi šéf té organizace, která pořádá výstavy, kecá do standardů a řeší všechny ty věci okolo čistokrevných chovů. Jaké bylo její překvapení, když právě toho psa našla později náhodně na webu útulku. Prostě několikrát vyhrál výstavu, potom jednou prohrál a hned šel pryč!
  Celé to výstavní prostředí mi přijde silně nezdravé a egoistické. Lidi si tam kompenzují svoje mindráky – když ženská nemůže být modelka, bude mít aspoň „nejkrásnějšího“ psa. A jestli tam nejde především o prachy, tak o co? Jediný rozdíl mezi množírnou a CHS je ten, že množírna produkuje více štěňat za málo peněz, CHS méně štěňat za hodně peněz. Ve vysledku si můžou přijít na +- stejné výdělky.
  Nechtěla bych psa ani z množírny, ani od rádobyseriózního chovatele. Jedině z útulku nebo od někoho, komu se nechtěně dostal jiný pes z vesnice k jejich feně a neplánovaná štěňata jsou na světě. Stejně ti psi sami nejlíp poznají vhodného partnera a když mají na výběr, je šance na zdravá mláďata největší.
  To je masakr i u morčat, jak jsou přešlechtěná. Někdo vymyslel, že ideální je kulatá krátká hlavička, zatímco v přírodě má morče hlavu štíhlejší a delší. Takový tvar mají jen voříšci ze zverimexu. Taky se běžně dožívají vyššího věku (7-10 let), zatímco na webu CHS jsem nikdy neviděla, že by se některé dožilo víc než necelých 6 let, což je hrozně málo, a ještě víc šokující je to vzhledem k tomu, že mají fakt dobré krmení, ne jako levná zverimexová morčata, která se dávají dětem jako „hračky“ a péči mají většinou naprd.
  Kdysi nikdo u morčat neznal problémy se zuby, teď je toho všude plno. Proč asi? Morče je hlodavec, kterému neustále dorůstají zuby a musí se správně brousit, především o sebe navzájem. Pokud má morče změněný tvar hlavičky, nemusí zuby dobře doléhat a průser je na světě. Nehledě na to, že „seriózní“ chovatelé nechávají krýt otce s dcerou, aby udrželi zajímavé barvy. WTF?! Kdyby totéž udělalo dítě, tak ho seřvou jak si to může dovolit. Ale jakmile je tam „chovatelský záměr“, tak najednou je to jako OK? Hlavně že se můžou zbláznit, když nějaké dítě nechá spářit hladké s rozetovým. Přitom už to, že jsou nepříbuzná, zajistí zdravé potomky. Takový kříženec se mi dožil 9 let (tj. to morče žilo dýl než někteří psi).

 37. Andrea

  13 listopadu, 2016 at 10:58am

  Predesilam, ze mam psa s PP a nikdy jsem nemela bez. Nehodlam mit bezPP stenata a podobne…

  Kazdopadne se myslim, ze pocet psu v utulku neni vinou jejich chybejiciho PP a tech, co psy bez PP produkuji, ale vetsinou jde o to, ze si lidi koupej psa a pak zjistej, ze na nej proste nemaji. Cas, trpelivost, penize… Proste neco… Neni to o tom, kdo psa prodava, ale kdo ho kupuje.

  Porad se vsude chvali chovatele s PP, jako kdyby byli andele. Ale i oni tim, ze prodavaji nestandardy, priseli a prispivaji dale k budoucimu narustu pau bez PP.

  Chovatele psu s PP velke znalosti z oblasti genetiky? Jako vazne? To je tedy hodne dojmove tvrzenicko, kdyz je nikdo nema ani k tomu, aby slozili nejakou trivalni zkousku typu autoskola…

  Pisete, ze inzeraty, kde nekdo shani „nevestu“ pro sveho bezPP, jsou nechutny. Ale vam se zda prirozenejsi a mene nechutny vybirat „manzu“ v katalogu? Myslite, ze to je prirozeny? A ze ony vyse zminene znalosti genetiky – pes ma hezky fleky a je prosty vybranych geneticky podminenych chorob – zajisti ona fenka si s tim vybranym pejskem bude rozumet a ze by si ho taky vybrala a ze tenti proces zajisti zdrave a vyrovnane potomstvo? Proc se vam katalog zda min uchylny nez inzerat??

  Neni zvlastni, ze nektera plemena, treba puvodne lovecka, slechtenim, ktere tolik dba o povahu, sve lovecke vlastnosti ztraceji, protoze zkratka v teto oblasri zadnou „zpusobilost“ prokazovat nemuseji? A to zrejme proto, aby byli prodejnejsi, i proto, aby se dbaci o chov nemuseli zabyvat nejakymi zkouskami, ale mwli dost casu na pochodovani v kruhu a nasledne hadky o tom, proc ma jejich pes jen velmi dobre?

  Opravdu nechapu, proc nenadavate na lidi, co sve psy nejak trapi. Proc vam treba taky nevadi, pokud nekteri chovatel psu s PP drzi pve psy casto v kotcich, protoze se mezi sebou nesnesou. Myslite si, ze kdyz vam celej zivot bude za hlavou stekat nekdo, koho nesnesete, budete mit hezky zivot a zustanete dusevne zdrava? A to muzete mit spoustu negativnich vysetreni na kdejakou genetickou chorobu. Stejne se budete mit na hovno…

  Puvod psa je jedna vec. Ne ale ta nejdulezitejsi. Tou je, jaka se psu v prubehu jeho zivota dostava pece, jak se o nej lidi staraji… Nevim, proc se spis nezamerite na osvetu tohohle…

  Zminujete, ze nejde o nadrazenost chovatelu psu s PP. Ale presne takovyhle texty svedci spis o opaku… Nikdy tim nepresvedcite o koupi psa s PP nikoho, kdo pro to sam z nejakeho duvodu neni rozhodnuty… Spis lidi odradite… Opravdu to pusobi desive snobsky a povysene a tyrani psu ponekud ustuouje do pozadi…

 38. Veronika

  11 ledna, 2017 at 11:34pm

  Děkuji, děkuji, děkuji !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Your email will not be published. Name and Email fields are required

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..